XLV Ogólnopolski Młodzieżowy Turniej Turystyczno Krajoznawczy Finał Centralny W dniach 08-11.06.2017 w Ustrzykach Dolnych (woj. podkarpackie) odbył się Finał Centralny XLV Ogólnopolskiego Młodzieżowego Turnieju Turystyczno Krajoznawczego PTTK

Województwo łódzkie w kategoriach szkół podstawowych oraz gimnazjum mieli zaszczyt reprezentować uczniowie szkoły w Sokolnikach w składach: Patrycja Krzyżostanek, Hubert Nowak, Bartosz Sokołowski z klasy piątej i gimnazjaliści: Maciej Lerka, Maria Lerka, Katarzyna Świerczyńska. Opiekunkami drużyn były panie: Anna Frankowska i Marzena Ogorzelska.
Na uroczystym przywitaniu w czwartek (08.06) wszyscy uczestnicy zapoznali się z harmonogramem oraz mieli okazję posłuchać koncertu bieszczadzkiej muzyki ludowej. Cały następny dzień (09.06) rozgrywano konkurs, który składał się z następujących części:
1. Część teoretyczna
a) test wiedzy, obejmujący zagadnienia: krajoznawcze, turystyczne, topograficzne, dotyczące bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz higieny i ogólnych zasad udzielania pierwszej pomocy.
2. Część praktyczna
a) turystyczny marsz na orientację
b) turystyczne ABC:
- rozpoznawanie zabytków woj. podkarpackiego
- znajomość piosenek turystycznych
- gra azymutowi
- planowanie wycieczki kwalifikowanej
c) turystyczny rower (tor przeszkód)
d) umiejętność udzielania pierwszej pomocy i korzystania z zawartości apteczki- samarytanka
e) ocena zdobytych odznak turystycznych PTTK

Na sobotę (10.06)zaplanowano wejście na najwyższy szczyt w polskich Bieszczadach - Tarnicę (1346m.n.p.m). Wycieczka miała na celu ukazanie młodym krajoznawcom walorów górskich występujących na tym terenie oraz zintegrowanie drużyn przybyłych z całego kraju. Uczestnicy zobaczyli też bojkowską cerkiew w Smolniku wpisaną na listę UNESCO. Ostatniego dnia ogłoszono wyniki. Trzeba przyznać, że rywalizacja przebiegała na bardzo wysokim poziomie. Jednak drużynie ze szkoły podstawowej udało się zająć wysokie i w pełni zasłużone III miejsce. Patrycja Krzyżostanek odebrała również nagrodę za zdobycie największej ilości punktów z części teoretycznej w swojej kategorii. Uczniowie gimnazjum niestety nie znaleźli się w gronie laureatów, lecz zajęli miejsce w pierwszej dziesiątce konkursu.
W drodze powrotnej do Sokolnik finaliści zwiedzili piękny zamek w Krasiczynie oraz otaczający go ogród.
Był to czterdziesty piąty finał OMTTK i siódmy w którym brali udział uczniowie Zespołu Szkół w Sokolnikach, a zwycięstwo szkoły podstawowej jest jednym z większych dotychczasowych osiągnięć. Fakt, że od wielu lat w finale ogólnopolskim bierze udział drużyna z naszej szkoły jest możliwy dzięki ogromnemu zaangażowaniu uczniów, ich rodziców i nauczycieli, współpracy z wieloma instytucjami (Rada Rodziców Zespołu Szkół w Sokolnikach, Oddział PTTK ZIEMIA WIERUSZOWSKA) oraz wsparciu ze strony władz samorządowych.
Dziękujemy szczególnie Wójtowi Gminy Sokolniki panu Sylwestrowi Skrzypkowi za zorganizowanie transportu na Finał Centralny OMTTK do Ustrzyk Dolnych.

Maria Lerka