W Sokolnikach spotkanie z kobietą o kobietach i dla kobiet Dzień Kobiet jest okazją do spotkań, świętowania, ale także do rozmowy na temat roli kobiet w historii i we współczesnym świecie.

W Gminie Sokolniki odbyło się spotkanie przy kawie i ciastku z Anną Dziewit-Meller, autorką m.in. książki pt.: „Damy, dziewuchy, dziewczyny. Historia w spódnicy.” Książka, napisana głównie z myślą o najmłodszych czytelnikach – ale powinni przeczytać ją wszyscy bez wyjątku na wiek i płeć - przedstawia sylwetki kilkunastu niebanalnych kobiet, które odegrały znaczącą rolę w historii Polski. "Odważne i mądre dziewczyny - mające swoje miejsce w historii". Królowe, pisarki, malarki, naukowcy - jednym słowem te, których było wszędzie pełno. Henryka Pustowójtówna, dzielna bohaterka Powstania Styczniowego, wredny babsztyl Świętosława - córka Mieszka I, maczająca swe królewskie paluszki w wielkiej bitwie trzech królów pod Svold, zapomniana malarka Zofia Stryjeńska, i bardziej nam współczesne - Irena Sendlerowa, Stefania Wilczyńska, czy królowa gór Wanda Rutkiewicz. Siedemnaście ciekawych w historii kobiet, które nie znały słowa "niemożliwe". Kobiet, które udowodniły swoim życiem, pracą i swoimi osiągnięciami, że są równe mężczyznom, a czasami... może nawet lepsze.”
Na co dzień zwykle nie pamiętamy o takich kobietach, oddając pierwszeństwo mężczyznom. A wystarczy sobie tylko uświadomić, że jeszcze całkiem niedawno kobiety w Polsce nie miały praw wyborczych, nie miały prawa do pełnej edukacji (a w wielu miejscach na świecie nadal tak jest), by pojąć ich siłę i determinację. Bohaterki, o których nie usłyszymy na lekcjach historii, mogą stać się inspiracją dla wielu współczesnych kobiet, ale i mężczyzn, dając przykład podążania za własnymi pasjami i marzeniami.
Spotkanie z Anną Dziewit-Meller, to nie tylko lekcja historii, ale też pełna optymizmu i dobrej energii rozmowa o nas samych, naszych troskach, samoakceptacji i samorealizacji.
Tłem i uzupełnieniem do rozmowy była wystawa „Kobiety Powiatu Wieruszowskiego” przygotowana przez młodzież, biorącą udział w trzeciej edycji konkursu „Książkomaniacy Na Start!”
Spotkanie zostało przygotowane przez Bibliotekę Publiczną Gminy Sokolniki we współpracy z Gminą Sokolniki.
Pragnę serdecznie podziękować wójtowi Gminy Sokolniki Panu Sylwestrowi Skrzypkowi za pomoc i wsparcie przy realizacji przedsięwzięcia, Pani Zofii Siwik za udostępnienie sali na spotkanie, Paniom: Edycie Górce i Roksanie Krasoń za wszelką pomoc organizacyjną i Panu Szymonowi Świerczyńskiemu za obsługę techniczną spotkania.

Beata Waniek
BPGS