harasimowicz W piątkowe popołudnie gościem Biblioteki Publicznej Gminy Sokolniki był Cezary Harasimowicz, scenarzysta, pisarz, aktor, dramaturg, autor książki biograficznej :”Saga, czyli filiżanka, której nie ma”.

 Podczas spotkania pisarz w barwny sposób opowiadał słuchaczom dzieje swojej rodziny, które nierozerwalnie splecione były z historią Polski od XIX w. do czasów współczesnych. W tej niezwykłej opowieści można znaleźć wszystko: barwne losy majora Adama Królikiewicza, mistrza olimpijskiego, ulubionego ułana Marszałka Józefa Piłsudskiego, tragiczne dzieje matki Cezarego Harasimowicza kilkakrotnie, w cudowny sposób uratowanej od śmierci, losy ludzi z getta warszawskiego i wiele innych, sięgających nawet do pięciu pokoleń rodziny wstecz. Podczas spotkania pojawiła się także osoba Kazimierza Szoslanda, przyjaciela majora Królikiewicza i przedwojennego właściciela pałacu w Sokolnikach.
Uczestnicy spotkania w Sokolnikach byli pod wrażeniem snutych opowieści i osobowości Gościa. Zarówno książka, jak i spotkanie są wspaniałą lekcją historii i patriotyzmu. Dopełnieniem wzruszającego spotkania była prezentacja zdjęć z rodzinnego albumu Cezarego Harasimowicza.
BPGS

Zdjęcia: Roksana Krasoń i Magdalena Jaroch (Radio ZW).