ten gruby 27 września odbyło się pierwsze po wakacyjnej przerwie spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci, na którym omawiana była książka pt. „Ten gruby” autorstwa Barbary Ciwoniuk.

W książce zostało ukazanych kilka problemów, głównymi był problem otyłości wśród nastolatków i niepełnosprawności, a pobocznymi przemoc i gnębienie przez rówieśników z powodu nadwagi, nadopiekuńczość matki oraz zamknięcie przed światem po historii związanej z tragicznym wypadkiem.
Dwaj bohaterowie – 14letni Jacek, który postanawia postawić się matce i wziąć życie w swoje ręce oraz 15letnia Adrianna, która po wypadku, w którym ginie jej tata, zaczyna życie na wózku inwalidzkim.
Czy spotkanie tych dwojga wpłynęło na ich losy? Czy dzięki przyjaźni, z początku bardzo trudnej, mieli odwagę wrócić do pełnego życia? Okazuje się, że wszystko można przezwyciężyć odrobiną dobrej woli i dzięki wsparciu najbliższych. Ta dwójka jest doskonałym przykładem tego, że w tak młodym wieku można mieć naprawdę ciężkie momenty i chwile zwątpienia, ale dzięki prawdziwej, szczerej przyjaźni można sobie ze wszystkim poradzić.
Książka godna polecenia również dla rodziców, bo to przykład na to, że miłość zaborcza to miłość krzywdząca, powodująca więcej bólu niż szczęścia. Jest to jednocześnie apel do mam, by nauczyły się słuchać swoich dorastających dzieci i pozbyły się przeświadczenia, że to one zawsze mają rację, by zauważyły, że ich dzieci mają swoje potrzeby i marzenia, które bardzo rzadko pokrywają się z tym, co rodzice uznają dla nich za najlepsze.
Już dziś zapraszamy na kolejne spotkanie, które odbędzie się 30 października, więcej informacji wkrótce.

ten gruby ten gruby