narodowe 6 Kto w piątkowe popołudnie wybrał się do Biblioteki Publicznej w Sokolnikach na kolejną odsłonę Narodowego Czytania, na pewno nie uzna tego czasu za stracony. A wszystko to za sprawą aktorskiej interpretacji fragmentów prozy Brunona Schulza w wykonaniu Macieja Tomaszewskiego, wybitnego aktora teatralnego, związanego na co dzień z Wrocławskim Teatrem Współczesnym.

Mistrzowskie czytanie „Traktatu o manekinach” przeniosło słuchaczy do niewielkiego mieszkanka w prowincjonalnym Drohobyczu i otworzyło całą feerię barw, wydarzeń i emocji. Po raz kolejny okazało się, że tekst, rozumienie słowa i ekspresja aktorska wystarczą, aby poruszyć wyobraźnię. Fenomenalna interpretacja Macieja Tomaszewskiego sprawiała, że mieliśmy w Sokolnikach teatr jednego aktora na najwyższym poziomie.
Wydarzenie odbyło się w ramach „Narodowego Czytania” i zostało sfinansowane przez Gminę Sokolniki w ramach kalendarza imprez kulturalnych, sportowych i turystycznych na 2019 r.
Gość: Maciej Tomaszewski - absolwent PWST w Krakowie Filia we Wrocławiu, od 1985 aktor Wrocławskiego Teatru Współczesnego im. Edmunda Wiercińskiego. W 1987 otrzymał ministerialną Nagrodę Artystyczną Młodych im. Wyspiańskiego. Jest czterokrotnym laureatem wrocławskiej nagrody „Złota Iglica”. Występował także w Teatrze Muzycznym-Operetce Wrocławskiej we Wrocławiu (1998), Teatrze Polskim w Szczecinie (2002–2006), Teatrze Rozmaitości w Warszawie (2003–2004) i warszawskim Teatrze Rampa na Targówku (2004). W 2003 otrzymał nagrodę aktorską za rolę Stuarta w spektaklu Zwycięstwo na II Festiwalu Prapremier w Bydgoszczy. Znany także z ról w filmach i serialach telewizyjnych, m.in. Dzień świra, Sala samobójców, Prawo Agaty, Pierwsza miłość.

Beata Waniek
BPGS