Pełne niezwykłej energii spotkanie w Gminie Sokolniki W jesienny wieczór, 6 listopada mieszkańcy Gminy Sokolniki spotkali się z dwójką wybitnych dziennikarzy: Witoldem Szabłowskim i Marcinem Mellerem.

Pierwszy z nich, to autor znakomitych, tłumaczonych na kilkanaście języków, reportaży, który ma niezwykłą umiejętność pisania o ważnych sprawach z perspektywy świata zwykłych ludzi. Drugi z dziennikarzy, dyrektor Grupy Wydawniczej Foksal, to znawca dobrej literatury i baczny obserwator życia codziennego, czego odzwierciedleniem są między innymi jego felietony. Rozmowa obu panów toczyła się wokół najnowszej książce Witolda Szabłowskiego pt.: „Jak nakarmić dyktatora?”. Przepytywany przez Marcina Mellera autor, barwnie opowiadał o kulisach czteroletniej pracy nad książką. Słuchacze mieli okazję dowiedzieć się, która z dyktatorskich kuchni była najbardziej wykwintna i co ma wspólnego jazda na nartach z wizytą u pewnej pani w Kambodży. Przepełniona niezwykle ciekawymi opowieściami i humorem rozmowa obu Panów, sprawiła, że wszyscy uczestnicy spotkania na długo pozostali pod urokiem obu dziennikarzy.

Spotkanie odbyło się w ramach podsumowania projektu „Bajkowa Gmina Sokolniki w obiektywie”, który był realizowany przez Bibliotekę Publiczną Gminy Sokolniki. W ramach realizowanego zadania w bibliotece odbyły się dla młodzieży warsztaty fotograficzne i historyczna noc agentów. Został również zakupiony duży namiot bankietowy, który będzie służył do organizacji czytelniczych imprez plenerowych. Historyczna noc agentów została przygotowana i przeprowadzona przez pana Krzysztofa Petka – pisarza, organizatora obozów przetrwania. Z kolei warsztaty fotograficzne prowadziła mieszkanka gminy Sokolniki, absolwentka Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego w Kaliszu, pani Vjolca Behluli. Efektem finalnym warsztatów była wystawa zdjęć, która stanowiła oprawę plastyczną spotkania. Głównym celem projektu było wydanie albumu „Bajkowa Gmina Sokolniki w obiektywie”. Album, przedstawiający fotografie najbardziej charakterystycznych i urokliwych miejsc, będzie materiałem promocyjnym gminy. Tytułowa bajkowość to nawiązanie do literatury, a przede wszystkim do dziecięcej wyobraźni, dzięki której najzwyklejsze miejsca nabierają tajemniczości i magii. Stąd w albumie, oprócz zdjęć Vjolci Behluli, znalazły się również bajkowe grafiki przygotowane przez Wydawnictwo Infomax z Wrocławia.

Listopadowy wieczór zakończył się poczęstunkiem przygotowanym przez niezastąpioną lokalną firmę Linda-catering, dzięki której wszyscy mogli skosztować lokalnych potraw, a przede wszystkim poznać smak ulubionej zupy Saddama Husajna.

Za to pełne niezwykłej energii spotkanie i za wszystkie działania, dzięki którym mogło do niego dojść dziękuję z całego serca:

 • pracownikom Lokalnej Grupy Działania w Wieruszowie;
 • wszystkim osobom zaangażowanym w realizację projektu, a w szczególności prowadzącym warsztaty i gościom spotkania;
 • wszystkim uczestnikom warsztatów i historycznej nocy agentów;
 • Panu Wójtowi Gminy Sokolniki, Państwu Radnym i pracownikom Urzędu Gminy w Sokolnikach;
 • Wydawnictwu „Infomax”, a w szczególności Pani Renacie Staniec;
 • Firmie cateringowej „Linda”
 • Pani dyrektor GOKSiT, Zofii Siwik i pracownikom tej instytucji,
 • Pani Roksanie Krasoń i Pani Kamili Siwik;
 • Księgarni „Globus” z Wielunia;
 • Pani Gabrieli Niedzielskiej, szefowej Agencji Autorskiej Autograf za wszystko;
 • szczególne podziękowania kieruję do Czytelników i Przyjaciół biblioteki, a także mieszkańców Gminy Sokolniki.

Bez Państwa wsparcia i pomocy nic nie mogłoby się udać. Dziękuję.

„Europejski Fundusz Rolny na Rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.” Instytucja Zarządzająca PROW 2014-2020 Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Wydarzenie jest współfinansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania 19.2 „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii i rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” w ramach działania „Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER objętego PROW 2014-2020.”

Spotkanie autorskie realizowane i współfinansowane przez Instytut Książki w ramach działającego przy BPGS Dyskusyjnego Klubu Książki.

Spotkanie autorskie współfinansowane ze środków Powiatu Wieruszowskiego w ramach Kalendarza przedsięwzięć kulturalnych oraz obchodów rocznic i świąt państwowych powiatu wieruszowskiego na 2019 r.

Beata Waniek
Dyrektor BPGS