bibioteka logo

„Czytanie dobrej powieści sprawia przyjemność i radość. Może chodzi tu o szczególny rodzaj podglądactwa - bezkarnego śledzenia ludzi, podążania za nimi krok w krok, zaglądania w ich myśli, osądzania i jednocześnie pozostawania w cieniu. Daje więc moc, o której próżno by marzyć w rzeczywistości, moc nieco demoniczną - niemego osądzającego świadka wydarzeń.”

Olga Tokarczuk

 Przyznanie Literackiej Nagrody Nobla za 2018 r. Oldze Tokarczuk, to powód do wielkiej radości i dumy dla każdego z nas. Nobel jest wyrazem najwyższego, światowego uznania dla polskiej literatury. Wyróżnienie Olga Tokarczuk dostała za „narracyjną wyobraźnię, która z encyklopedyczną pasją pokazuje przekraczanie granic jako formę życia”. W opinii członków Akademii Szwedzkiej pisarka „nigdy nie postrzega rzeczywistości jako czegoś stałego i danego raz na zawsze. Jej powieści zbudowane są na napięciu między kulturowymi sprzecznościami: natura kontra kultura, rozsądek kontra szaleństwo, mężczyzna kontra kobieta, dom kontra wyobcowanie”.
Olga Tokarczuk za swoje książki wielokrotnie była honorowana Nagrodą NIKE (w tym aż pięciokrotnie zdobyła Nike Czytelników), a jej powieść „Bieguni” otrzymała prestiżową nagrodę International Booker Prize 2018.
Biblioteka Publiczna Gminy Sokolniki i Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Turystyki w Sokolnikach serdecznie zapraszają wszystkich chętnych na wieczór p.h.: „Czytamy Noblistkę w Gminie Sokolniki”. Fragmenty utworów Olgi Tokarczuk przeczyta wybitny aktor Wrocławskiego Teatru Współczesnego – Maciej Tomaszewski.
Na czytanie zapraszamy w dniu ceremonii wręczenia nagród Nobla czyli 10 grudnia 2019 r. o godz. 18.00 do sali w budynku GOKSiT w Sokolnikach.

Organizatorzy

czytamy noblistke