phoca thumb l katyn 81rocznica 13 W imieniu lokalnej społeczności i władz samorządowych gminy Sokolniki, w dniu 13 kwietnia, sekretarz Gminy Lidia Beljulji, radni gminni – Zbigniew Kowalczyk i Bartosz Górka oraz pracownicy GOKSiT w Sokolnikach, w symboliczny sposób upamiętnili rocznicę, składając kwiaty i znicze w miejscach pamięci znajdujących się na terenie naszej gminy.

 Przedstawiamy postaci oraz miejsca w których posadzone są Dęby Pamięci w naszej gminie.


Dąb Pamięci posadzony przy Zespole Szkół w Ochędzynie ku czci aspiranta Policji Państwowej Józefa Rembeckiego.

 

Dąb Pamięci posadzony przy Zespole Szkół w Pichlicach ku czci ppłk Pawła Łuczaka.
Paweł Łuczak – syn Piotra i Emilii z Rusaków urodził się 11.01.1892 r. w Łucku na Wołyniu. Ukończył szkołę wojskową w Odessie. W 1919 r. na ochotnika wstąpił do Wojska Polskiego. Walczył na froncie wołyńskim w 15 Pułku Piechoty. Na majora awansował w 1929 r. Pełnił funkcję kwatermistrza 24 Pułku Piechoty. Odznaczony medalem Virtuti Military V kl., KW dwukrotnie. Żonaty z Julią z Fabiańczyków, miał dwoje dzieci. Zginął w Katyniu w 1940 r. zamordowany strzałem w tył głowy przez NKWD.

 

Dąb Pamięci posadzony przy Zespole Szkół w Walichnowach ku czci kpt. Henryka Marczaka.
Marczak Henryk, por. art., urodzony 10 stycznia 1909 w Zgierzu. s. Jakuba i Antoniny z Fitów. Absolwent Liceum Stanisława Staszica w Zgierzu i OSArt. Mianowany ppor. ze starsz. 15 VIII 1931, por. w 1934. Pełnił służbę w 10 pal; w 1939 w 11 dyonie art. plot., uczestnik obrony Lwowa. Zamordowany w Charkowie przez NKWD w 1940r.

 

Dąb Pamięci posadzony na starym cmentarzu w Sokolnikach ku czci ppłk Hugona Mijakowskiego, s. Władysława i Marii z Wiśniewskich.

Urodził się w 1891 roku w Wieruszowie. Kończy gimnazjum polskie w Łodzi, a następnie studia medyczne w Colegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Po studiach wstępuje do Legionów Polskich, a po1918 roku do odrodzonej armii Wojska Polskiego. Zostaje lekarzem pułkowym. W czerwcu 1920 roku bierze udział w walce z bolszewikami. Za męstwo i bezprzykładne bohaterstwo w niesieniu pomocy rannym zostaje odznaczony Krzyżem Niepodległości i Złotym Krzyżem Zasługi. Za wzorową służbę zostaje awansowany na kolejne szlify oficerskie. Wrzesień 1939 roku zastaje go jako komendanta Szkoły podoficerskiej Piechoty w Koninie. Bierze udział w wojnie obronnej. W nieznanych okolicznościach dostaje się do niewoli radzieckiej. Trafia do obozu w Kozielsku. Zostaje zamordowany strzałem w tył głowy w lesie katyńskim.
(Inf. Wikipedia)

 

Dąb pamięci posadzony przy Urzędzie Gminy w Sokolnikach ku czci ppor. Kazimierza Lewińskiego, s. Konstantego i Julianny z Menclów, ur. 21 II 1911 w Sokolnikach, pow. wieluński.

Ukończył seminarium nauczycielskie w Rawiczu i dywizyjny kurs pchor. rez. w 25 DP w Szczypiornie (1935). Ppor. mianowany od 1 I 1938, przydzielony do 29 pp. zm. 1940 w Katyniu.
(Inf. z wykazu pomordowanych Księgi Cmentarnej w Katyniu).

Pamiętając wspólnie o Ofiarach Zbrodni Katyńskiej, pielęgnujmy prawdę, aby przekazać ją następnym pokoleniom.
Cześć Ich Pamięci !

 

Uroczytość zorganizowano w ramach kalendarza imprez kulturalnych, sportowych i turystycznych w gminie Sokolniki na 2021 rok.