„Dziecko ma prawo do poważnego traktowania jego spraw, do poważnego ich rozważania” - Janusz Korczak.

 Członkowie Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Sokolnikach jeszcze w tym tygodniu dostarczą do wszystkich szkół podstawowych na terenie gminy Sokolniki tzw. „Skrzynki Korczakowskie”.
"Skrzynka Korczakowska" to skrzynka, do której wszyscy uczniowie mogą anonimowo wrzucać listy z prośbami, pytaniami, skargami, wątpliwościami.


▪️ Jakie sprawy można między innymi zgłaszać?
1. Jeśli dokuczają komuś rówieśnicy i ktoś sobie z tym nie radzi.
2. Jeśli się wie, że komuś dzieje się krzywda.
3. Jeśli jest się ofiarą, świadkiem agresji lub przemocy.
4. Jeśli ktoś jest w kłopotach.
5. Jeśli masz problem nie wiesz do kogo się zgłosić.
6. Jeśli ktoś jest w trudnej sytuacji i nie wie gdzie szukać pomocy.
7. Jeśli ktoś nie ma do kogo się zwrócić, nie wie komu może zaufać.
8. Jeśli jest się krzywdzonym przez dorosłych.


▪️ Jak uzyskasz odpowiedź?
To Ty zdecydujesz z kim i w jakiej formie chcesz rozmawiać. Możesz zostawić informację z numerem telefonu lub poprosić o indywidualne spotkanie, możesz zostawić adres e-mail, możesz prosić o zamieszczenie odpowiedzi na tablicy Samorządu Uczniowskiego.


Nadawca pozostaje ANONIMOWY‼️


„Najważniejszą wartość mają listy, w których ktoś pisze, czego nie może powiedzieć rodzicom, albo czego nie wolno powiedzieć w szkole. To, o czym mówią dzieci miedzy sobą, a teraz mają możność Szczerze powiedzieć, bez wstydu i strachu, że je wyśmieją.”


Pomysł umieszczenia w szkołach „skrzynki korczakowskiej” powstał z inicjatywy Sędzi Anny Marii Wesołowskiej, która odwiedziła naszą Gminę 29 września br.